PODZIM 2016 – situace na trzích

BREXIT a situace po Brexitu

Ačkoli jsme v červnu zaznamenali katastrofické titulky a celý svět byl v šoku z tzv. Brexitu (vystoupení Velké Británie z EU), několik měsíců poté můžeme vidět mírné uklidnění situace a rozptýlení obav z poplašných zpráv (které se nyní přestěhovaly za velkou louži) :)
Pokud se podrobně podíváme na vývoj indexu FTSE100 (hlavní britský index – viz graf), vidíme, že i přesto, že po odhlasování Brexitu došlo k propadu, trend je stále růstový a propad byl vyvolán pouze šokem investorů a mediální masáží o katastrofě. Pro zajímavost se můžeme podívat na 1Q2016, kde poklesy byly stejné, ne-li větší, než při Brexitu a takový mediální humbuk kolem nich nebyl. Z hlediska investora, který zastává dlouhodobou strategii “kup a drž”, tato situace neměla žádný negativní dopad.

detailní popis situace kolem Brexitu: http://taurum.cz/brexit-je-opravdu-takova-tragedie/

podzim-2

zdroj: www.morningstar.com

Aktuální téma – Deutsche bank

podzim-1Téma Deutsche bank je poslední rok velmi diskutované a zajisté po právu. Problémy DB dlouhodobě sužují investory ohledně dalšího vývoje. DB čelí v USA žalobě tamních úřadů kvůli nepovoleným transakcím a nezákonným obchodům s cennými papíry. Žaloba je ve výši 14 mld. USD. DB se snaží s americkými úřady dohodnout na
mimosoudním vyrovnání a je si vědoma svého pochybení. I díky tomu počítá s obrovskými náklady na právní služby, na které si drží rezervu 5,5 mld. EUR, a kterou v poslední době dokonce navýšila na 5,9 mld. EUR. Šéf Deutsche Bank John Cryan provádí restrukturalizaci této velmi významné banky pro svět i Německo a škrtá spousty nákladů.

Banka dlouhodobě ztrácí svojí tržní hodnotu, i když v posledních dnech a týdnech roste a investory uklidnila svými výsledky za 3Q2016, kde hospodařila s čistým ziskem 256 mil. EUR. Očekávání analytiků byla ztráta okolo 400 mil. EUR. Pokles akcií má mimo jiné na svědomí ztráta za 2015, která dosáhla 6 mld. EUR.

Dalo by se říci, že DB je v těžké situaci a určitě z ní nevyjde bez újmy. Prochází však velkou restrukturalizací a její důležitost pro německý a světový trh je tak významná, že neočekáváme katastrofický scénář – krach.


VW Dieselgate

VW je jednou z firem, která patří do kategorie “too big to fail”, stejně jako Deutsche bank. Po aféře s emisemi a vytvořením kauzy tzv. Dieselgate, je zajímavé sledovat momentální vývoj.

podzim-3

zdroj: www.volkswagen.com

Pojďme si říci pár faktů:
• VW instalovala do aut SW, který snižoval ukazované hodnoty emisí oproti reálnému stavu
• na tento podvod se přišlo a VW se přiznala (září 2015)
• automobilka čelí obří žalobě v USA a propadu hodnoty akcií o cca 30% (jsou nyní na hodnotě jako v roce 2012)
• k žalobě se přidávají i další země
• náklady na odškodnění budou dosahovat podobných hodnot jako pokuty u Deutsche Bank

Ztráta VW nemusí být čistě dočasná záležitost, i když má automobilka velmi významný vliv na produkci aut. Se současným zvolením amerického prezidenta Donalda Trumpa, který říká, že chce znovu nastartovat americký průmysl včetně výroby aut a chce, aby američané jezdili vozy domácích značek, nastává pro VW svízelná situace, kdy díky skandálu možná přijde o tržní podíl na jejím významném prodejním teritoriu – USA. Akcie se tedy už na původní hodnotu v dohledné době nemusejí vrátit, jelikož může přijít pokles prodejů a tím i chuť investorů dávat firmě další peníze.


Intervence ČNB – EUR/CZK

podzim-4podzim-5

zdroj: www.xe.com/currencycharts

Od roku 2013 intervenuje ČNB českou korunu vůči euru (drží její kurz uměle na vyšší úrovni kolem 27 EUR/CZK), aby podpořila český export.

Dělá to tak, že nakupuje do devizových rezerv EUR za CZK a tím pádem CZK oslabuje (díky vyšší nabídce CZK) a EUR posiluje (díky vyšší poptávce po EUR).

To, že je intervenována koruna pouze vůči euru a ne vůči dolaru je vidět na mnohem větší kolísavosti kurzu USD / CZK.

Přijde čas, kdy ČNB přestane nakupovat a začne devizové rezervy spíše vyprodávat, což bude znamenat pokles kurzu EUR/CZK a dá se odhadovat, že to může být ve 2. polovině roku 2017, dle vyjádření guvernéra Jiřího Rusnoka.

Co se stane s kurzem USD/CZK je těžké říci, protože bude záležet na kurzu EUR/USD.


Investiční portfolia proto doporučujeme nyní stavět převážně v CZK a USD (v EUR jen okrajově).