Jak jistě víte, na trzích panuje poslední dobou lehká nejistota a s ní spojená větší kolísavost. Velkým tématem pro všechny je v současné chvíli Brexit. Pojďme si tedy shrnout, co se stalo a jak nás to ovlivní do budoucna.

Co se stalo?

Velká Británie už delší dobu neměla úplnou shodu s EU a tlaky uvnitř země na vyvolání referenda byly veliké. Většina světa, i Británie, očekávala spíše její setrvání v EU. Dokonce i analýzy předpovídaly 52 % pro setrvání Británie v EU. Čtvrteční referendum dopadlo ale přesně naopak. Pro trhy to byla překvapivá informace, a proto na to reagovaly prudkým poklesem.

Rekapitulace před korekcí

Pokud si shrneme situaci okolo EU v širším kontextu, mohli bychom Velké Británii v určitém úhlu pohledu i porozumět. Delší dobu nám EU ukazuje, jak je nejednotná a pomalá v řešení závažnějších situací. Máme tím na mysli například spor mezi Ukrajinou a Ruskem, Grexit (odchod Řecka z Eurozóny), současnou migrační krizi nebo velké předlužení jižních států EU atd..

Jak jsme už zmínili, EU nedokáže v dostatečně rychlém čase reagovat na nenadálé situace a to vnímáme jako problém. I proto je evropský hospodářský růst za očekáváním. Pokud porovnáme stav ekonomiky a stability trhů v USA a Evropě od krize v roce 2008, tak nám USA ukázaly svoji vyspělost a schopnost rychle a správně reagovat. Evropa mezitím volila kostrbaté kroky a dodnes se potýká s následky hospodářské krize.

Pokud se vrátíme k dění ve Velké Británii, tak investoři spekulovali o jejím setrvání v EU a tím pádem trhy v posledním týdnu, před referendem, neopodstatněně rychle rostly. Během týdne zaznamenaly nárůst řádově o 6%, které po zveřejnění výsledků referenda během jediného dne ztratily. Na jednu stranu se tedy mluví o prudkém poklesu, ale pokud se na to podíváte čistě racionálně, bez zbytečných emocí, uvidíte pouze korekci mírně nafouknuté bubliny. Což je velmi dobře vidět na následujícím obrázku.

Zdroj: Investing.com

Zde máme graf vývoje akcií v Evropě za posledních 10 dní. Evropské trhy jsou zhruba na stejné hodnotě, co před týdnem. Americké akcie mírně oslabily, ale díky dolaru, který posílil vůči euru, se udržely v týdenním plusu. Nejvíce se tato situace dotkla akcií ve Velké Británii, které oslabily téměř o 6 %, ale ještě k tomu výrazně oslabila libra, a tím pádem jsme zaznamenaly celkový pokles cca 11 %. Nervozita na trzích nutí investory nakupovat tzv. „bezpečné přístavy“ (zlato, státní dluhopisy).

Celkový dopad na portfolio

Z toho nám vyplývá, že mírné korekce na trhu nastaly, ale pro dlouhodobé investice to nic moc zásadního neznamená a proto můžeme být v klidu. Naše portfolia tvoříme dle zásad strategické alokace a v celosvětovém měřítku nemá Velká Británie velký význam na portfolia našich klientů.

Zdroj: analýza Fichtner s.r.o.

Teď si pohrajeme trochu s čísly. Naše portfolia jsou stavěna dle celosvětového akciového indexu MSCI World, takže Velká Británie zastupuje cca 7%. Pokud tyto akcie propadnou o 10%, znamená to pro naše portfolio pokles o 0,7% a to nám velmi pravděpodobně dokáží srovnat ostatní nástroje v portfoliu (komodity, nemovitosti, dluhopisy) a díky tomu ztrátu prakticky nepocítíme. Mimo jiné ztráta 0,7% je naprosto běžná denní změna hodnoty portfolia.

Jak je to doopravdy?

Je zajímavé, že každý teď řeší významnější propady na trzích, ale stačí se podívat cca 14 dní zpět, kdy evropské trhy zaznamenaly během jednoho týdne pokles ještě větší, nicméně bez mediálního opodstatnění a tím pádem tomu nikdo nevěnoval dostatečnou pozornost.

zdroj: Morningstar.com

Na tomto příkladu můžeme hezky vidět, jak média ovlivňují emoce investorů a vzbuzují strach a paniku. V pátek jste se mohli dočíst v novinách i takovýchto titulků:

  • Brexit je tady, trhy kolabují
  • Rudý masakr na pražské burze se uklidňuje, PX je zpět na 800 bodech
  • Na FX probíhá peklo na zemi
  • Asijská seance brutálně v mínusu

Toto je přesně ten okamžik, kdy většina investorů ztratí hlavu a neudrží emoce na uzdě, což v konečném důsledku znamená ztrátu jejich peněz.

Výhled do budoucna

Je velmi pravděpodobné, že pokud Velká Británie doopravdy odejde z EU, zaujme stejné postavení jako má už dlouhá léta Norsko či Švýcarsko. Znamená to, že bude i nadále aktivně spolupracovat s EU, ale bude potřeba nastavit nové podmínky spolupráce. Pokud vše proběhne se snahou co nejméně narušit současné politické a ekonomické vazby, bude reakce trhů určitě jiná, než když obě strany světu sdělí, že se budou snažit své protistraně co nejvíce situaci znepříjemnit.

Můžeme tedy očekávat více nestability a volatility (kolísavosti) na kapitálových trzích.

Tento stav otevírá zajímavé příležitosti spekulantům, kteří toho mohou využít ve svůj prospěch, ale může to být i naopak :). My s klienty nespekulujeme na aktuální tržní vývoj a držíme se dlouhodobých investičních zásad a pravidel. Na dlouhodobou investiční strategii a výsledky portfolia nemá Brexit téměř žádný negativní vliv, je to pouze krátkodobá turbulence, která čas od času přijde a i do budoucna ji můžeme očekávat.

Naše investiční portfolio zastává principy Wealth Protection strategie. To znamená, že diverzifikujeme portfolio mezi různé měny, firmy, trhy, podkladová aktiva (do čeho se investuje) a rozmělňujeme tím riziko. Snažíme se dodávat trochu klidu v dnešních nejistých dobách :)